У США запрацював таємний навчальний центр для військових ЗСУ. Пілотам допомагають освоїти винищувачі А-10, які ймовірно у майбутньому передадуть Києву. Ініціатором створення тренувального табору став звичайний український офіцер Олександр Горган, який з перших днів війни добровільно відправився на передову.

Під час одного з боїв за Київщину він зрозумів, що літаки А-10 могли б значно посилити ЗСУ. З того часу він докладав максимальних зусиль, аби США взялися за навчання українських пілотів. Про це повідомляє видання Time, журналісти якого потрапили на території секретного обʼєкту.

Зазначяається, що Пентагон поки не планує передавати винищувачі Україні, адже це, на їх думку, може спровокувати Росію до посилення агресії. Проте американські льотчики вже почали навчати українських колег. Це перший випадок, коли тренування подібного виду проходять до прийняття рішення про надання озброєння.

Горган до початку війни керував адвокатською конторою, мав дружину і трьох дітей. На фронт він відправився добровільно. Коли в боях за Київщину у нього виникла ідея отримати від США старі винищувачі, створені спеціально для знищення радянських танків, він ще не знав, як це зробити. Тоді він почав моніторити все, що є в інтернеті з цього приводу.

Так він натикнувся на інтервʼю генерала США у відставці Філіпа Брідлава, який виступав за надання ЗСУ А-10. Український офіцер написав листа американському військовому. Пізніше вони кілька днів обмініювалися повідомленнями. У них Брідлав пояснив основні труднощі, які можуть виникнути на шляху до забезпечення України винищувачами. За словами генерала, це недостатній рівень безпеки повітряного простору над Україною та мала кількість пілотів, яка б могла сісти за штурвал цього літака.

Горган обурився через такі заяви, але він все одно продовжив пошуки нових можливотей. Так він побачив відео, як американських пілотів навчають за допомогою симуляторів. І він загорівся цієї ідеєю.

До її реалізації він підключив колишнього керівника і однокласника по бізнес-школі Андрія Вавриша. Той погодився профінансувати проєкт, зокрема придбати VR-гарнітуру та копії елементів керування. Товариш Горгана зробив навіть більше, розповівши цю ідею заступнику міністра оборони Олександру Поліщуку, який підключив власні звʼязки для виділення пілотів для програми.

Ще однією проблемою став пошук американських інструкторів. Напряму вони не можуть допомагати чи взагалі мати контакти з іноземними військовими. Тому вони чітко дали зрозуміти, що не розкриють ніякої секретної інформації, проте підкажуть, як краще організувати навчання і де шукати відкриті матеріали для глибшого освоєння теми.

Тренування нині відбуваються за допомогою симуляторів віртуальної реальності. Від журналістів, що побували на базі, приховують не лише імена військових, що перебувають там, а й їх обличчя. Інструктори пояснюють, що підготовка військових пілотів обходиться будь-якій країні дуже дорого. ЗСУ мають не так багато таких спеціалістів, та ще й частина з них загинули на війні. Тому їхні дані ретельно приховуються від громадськості.

Пентагон же на даний момент не говорить про передачу Україні А-10. Проте була інформація, що США можуть розглянути це питання у подальшому.

Advertisment

От Vard